GRM1555C1H4R3BZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H4R3BZ01D
Description
CAP CER 4.3PF 50V C0G/NP0 0402
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1pF
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
4.3pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Murata Electronics GRM1555C1H4R3BZ01D
GRM 4.3pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H4R3BZ01D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
GRM1555C1H4R3BZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V