GRM1555C1H3R9CA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H3R9CA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.9PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
1005
Depth :
500μm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
3.9pF
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
0402
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
0.5mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.25pF
Mount :
Surface Mount
Thickness :
558.8μm
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
GRM
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
500μm
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H3R9CA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Voltage:50V, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0402 (1005 Metric), GRM1555C1H3R9CA01D pinout, GRM1555C1H3R9CA01D datasheet PDF, GRM1555C1H3R9CA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H3R9CA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM1555C1H3R9CA01D
GRM 3.9pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)