GRM1555C1H3R7WZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H3R7WZ01D
Description
CAP CER 3.7PF 50V C0G/NP0 0402
Capacitance :
3.7pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.05pF
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Murata Electronics GRM1555C1H3R7WZ01D
GRM 3.7pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H3R7WZ01D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
GRM1555C1H3R7WZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V