GRM1555C1H3R6CA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H3R6CA01D
Description
CAP CER 3.6PF 50V C0G/NP0 0402
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Length :
1mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
3.6pF
558.8μm
Voltage :
50V
2
Width :
0.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H3R6CA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Package / Case:0402 (1005 Metric), Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, GRM1555C1H3R6CA01D pinout, GRM1555C1H3R6CA01D datasheet PDF, GRM1555C1H3R6CA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H3R6CA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM1555C1H3R6CA01D
GRM 3.6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)