GRM1555C1H3R4BA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H3R4BA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.4PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Series :
GRM
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Width :
0.5mm
Case Code (Metric) :
Thickness :
558.8μm
Height :
500μm
HTS Code :
Capacitance :
3.4pF
Termination :
SMD/SMT
Depth :
500μm
Length :
1mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G
Murata Electronics GRM1555C1H3R4BA01D
GRM 3.4pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)