GRM1555C1H3R0BZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H3R0BZ01D
Description
CAP CER 3PF 50V C0G/NP0 0402
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Length :
1mm
Case Code (Metric) :
Width :
0.5mm
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Capacitance :
3pF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1pF
WRAPAROUND
Murata Electronics GRM1555C1H3R0BZ01D
GRM 3pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H3R0BZ01D Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
GRM1555C1H3R0BZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V