GRM1555C1H391GA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H391GA01D
Description
CAP CER 390PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
0.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
390pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±2%
yes
Length :
1mm
Murata Electronics GRM1555C1H391GA01D
GRM 390pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)