GRM1555C1H390JZ01J
Mfr.Part #
GRM1555C1H390JZ01J
Description
CAP CER 39PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
C0G
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
39pF
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Murata Electronics GRM1555C1H390JZ01J
GRM 39pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H390JZ01J Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
GRM1555C1H390JZ01J Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V