GRM1555C1H390FA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H390FA01D
Description
CAP CER 39PF 50V C0G/NP0 0402
yes
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
C0G
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
39pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
GRM
Murata Electronics GRM1555C1H390FA01D
GRM 39pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)