GRM1555C1H361GA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H361GA01D
Description
CAP CER 360PF 50V C0G/NP0 0402
Tolerance :
±2%
C0G NP0
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
500μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Width :
500μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
GRM
Radiation Hardening :
No
Length :
1mm
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
360pF
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Murata Electronics GRM1555C1H361GA01D
GRM 360pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)