GRM1555C1H360JZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H360JZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 36PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
558.8μm
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Depth :
500μm
Capacitance :
36pF
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
GRM
Height :
500μm
Multilayer :
yes
Murata Electronics GRM1555C1H360JZ01D
GRM 36pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H360JZ01D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
GRM1555C1H360JZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V