GRM1555C1H330JZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H330JZ01D
Description
CAP CER 33PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
C0G
Insulation Resistance :
10GOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
33pF
C0G
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
558.8μm
Length :
1mm
Voltage :
50V
Width :
0.5mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H330JZ01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Voltage:50V, Package / Case:0402 (1005 Metric), GRM1555C1H330JZ01D pinout, GRM1555C1H330JZ01D datasheet PDF, GRM1555C1H330JZ01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H330JZ01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM1555C1H330JZ01D
GRM 33pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H330JZ01D Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.A capacitor's resistance is 10GOhm because it is measured between two electrical conductors separated by an insulating material, and as such its insulation resistance is 10GOhm.
GRM1555C1H330JZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V