GRM1555C1H300FZ01J
Mfr.Part #
GRM1555C1H300FZ01J
Description
CAP CER 30PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Depth :
500μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Radiation Hardening :
No
Height :
500μm
Number of Terminations :
Capacitance :
30pF
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Murata Electronics GRM1555C1H300FZ01J
GRM 30pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H300FZ01J Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
GRM1555C1H300FZ01J Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V