GRM1555C1H300FA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H300FA01D
Description
CAP CER 30PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
30pF
Width :
508μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Length :
990.6μm
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Murata Electronics GRM1555C1H300FA01D
GRM 30pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H300FA01D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM1555C1H300FA01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V