GRM1555C1H2R7CZ01J
Mfr.Part #
GRM1555C1H2R7CZ01J
Description
CAP CER 2.7PF 50V C0G/NP0 0402
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
GRM
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tape and Reel (TR)
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
2.7pF
SMD/SMT
Width :
0.5mm
No
Murata Electronics GRM1555C1H2R7CZ01J
GRM 2.7pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H2R7CZ01J Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GRM1555C1H2R7CZ01J Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V