GRM1555C1H1R8BZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H1R8BZ01D
Description
CAP CER 1.8PF 50V C0G/NP0 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
C0G NP0
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
1.8pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1pF
Thickness :
558.8μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
500μm
Radiation Hardening :
No
Murata Electronics GRM1555C1H1R8BZ01D
GRM 1.8pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H1R8BZ01D Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
GRM1555C1H1R8BZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V