GRM1555C1H1R6BZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H1R6BZ01D
Description
CAP CER 1.6PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±0.1pF
Surface Mount
Thickness :
558.8μm
Capacitance :
1.6pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
C0G
Depth :
500μm
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Murata Electronics GRM1555C1H1R6BZ01D
GRM 1.6pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H1R6BZ01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
GRM1555C1H1R6BZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V