GRM1555C1H181GA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H181GA01D
Description
CAP CER 180PF 50V C0G/NP0 0402
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Pbfree Code :
yes
Width :
0.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Depth :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
558.8μm
Tolerance :
±2%
Capacitance :
180pF
WRAPAROUND
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
500μm
Murata Electronics GRM1555C1H181GA01D
GRM 180pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)