GRM1555C1H152JA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H152JA01D
Description
CAP CER 1500PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Product Depth (mm) :
0.5
Tolerance :
5%
Product Width :
1 x 0.5 x 0.5 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Capacitance :
1,500 pF
Voltage - Rated :
50V
Mounting Style :
Surface Mount
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Length (mm) :
1
Temp Coeff (Dielectric) :
C0G
RoHS Status :
RoHS Compliant
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Lead Spacing :
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Capacitance Value :
0.0015uF
Width :
0.5 mm
Package / Case :
Number of Terminals :
2
Ratings :
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Murata
Case Style :
Ceramic Chip
Termination Style :
Pad
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Subcategory :
Capacitors
Capacitance Tolerance :
5%
Product :
General Type MLCCs
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage :
50VDC
Construction :
Flat
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Wire Form :
Not Required
Failure Rate :
Not Required
Length :
1 mm
Product Weight (g) :
Mounting :
Surface Mount
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Height - Seated (Max) :
Base Product Number :
GRM1555C1H
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Height (mm) :
0.5
Product Status :
Active
Termination :
Standard
Lead Diameter (nom) :
HTS :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
Rad Hardened :
No
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance (+ or -) :
5%
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Dielectric :
C0G
Product Length :
1.02 mm
Height :
0.5 mm
Series :
GRM
ECCN (US) :
EAR99
Microwave Application :
No
Packaging :
Tape and Reel
Datasheets
GRM1555C1H152JA01D
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H152JA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0402, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:50VDC, GRM1555C1H152JA01D pinout, GRM1555C1H152JA01D datasheet PDF, GRM1555C1H152JA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H152JA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM1555C1H152JA01D
GRM 1,500 pF 50V Ceramic Capacitor 5% C0G, NP0 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402