GRM1555C1H150FA01J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H150FA01J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
HTS Code :
Height :
500μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
558.8μm
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
15pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Mount :
Surface Mount
Series :
GRM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Murata Electronics GRM1555C1H150FA01J
GRM 15pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)