GRM1555C1E8R2CZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1E8R2CZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
500μm
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Pbfree Code :
yes
Thickness :
558.8μm
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
GRM
Temperature Characteristics Code :
C0G
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.25pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
8.2pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
500μm
Murata Electronics GRM1555C1E8R2CZ01D
GRM 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1E8R2CZ01D Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
GRM1555C1E8R2CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V