GRM1555C1E7R4CZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1E7R4CZ01D
Description
CAP CER 7.4PF 25V C0G/NP0 0402
558.8μm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
7.4pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tape and Reel (TR)
Width :
508μm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
25V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
C0G NP0
Min Operating Temperature :
-55°C
GRM
Length :
1mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Murata Electronics GRM1555C1E7R4CZ01D
GRM 7.4pF 25V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1E7R4CZ01D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
GRM1555C1E7R4CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V