GRM1555C1E7R4CA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1E7R4CA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 7.4PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mount :
Surface Mount
Height :
500μm
Thickness :
558.8μm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Capacitance :
7.4pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.25pF
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Depth :
500μm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
GRM
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Murata Electronics GRM1555C1E7R4CA01D
GRM 7.4pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)