GRM1555C1E7R2DA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1E7R2DA01D
Description
CAP CER 7.2PF 25V C0G/NP0 0402
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Depth :
500μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
7.2pF
1 (Unlimited)
Murata Electronics GRM1555C1E7R2DA01D
GRM 7.2pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)