GRM1555C1E7R1DZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1E7R1DZ01D
Description
CAP CER 7.1PF 25V C0G/NP0 0402
Tolerance :
±0.5pF
Tape and Reel (TR)
Depth :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
7.1pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Murata Electronics GRM1555C1E7R1DZ01D
GRM 7.1pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1E7R1DZ01D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
GRM1555C1E7R1DZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V