GRM1555C1E5R8CZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1E5R8CZ01D
Description
CAP CER 5.8PF 25V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
5.8pF
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Tolerance :
±0.25pF
Depth :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Murata Electronics GRM1555C1E5R8CZ01D
GRM 5.8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1E5R8CZ01D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
GRM1555C1E5R8CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V