GRM1555C1E430GZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1E430GZ01D
Description
CAP CER 43PF 25V C0G/NP0 0402
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
500μm
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
GRM
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
HTS Code :
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Depth :
500μm
Tolerance :
±2%
Capacitance :
43pF
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Murata Electronics GRM1555C1E430GZ01D
GRM 43pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1E430GZ01D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
GRM1555C1E430GZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V