GRM1555C1E301JA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1E301JA01D
Description
CAP CER 300PF 25V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
C0G
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
300pF
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Height :
550μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
500μm
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Tape and Reel (TR)
Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Murata Electronics GRM1555C1E301JA01D
GRM 300pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)