GRM1555C1E2R9BZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1E2R9BZ01D
Description
CAP CER 2.9PF 25V C0G/NP0 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1pF
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
2.9pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Murata Electronics GRM1555C1E2R9BZ01D
GRM 2.9pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1E2R9BZ01D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
GRM1555C1E2R9BZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V