GRM1555C1E2R5BZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1E2R5BZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.5PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
500μm
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
Multilayer :
yes
HTS Code :
Thickness :
558.8μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
GRM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Capacitance :
2.5pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
500μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Murata Electronics GRM1555C1E2R5BZ01D
GRM 2.5pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1E2R5BZ01D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
GRM1555C1E2R5BZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V