GRM1555C1E160GZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1E160GZ01D
Description
CAP CER 16PF 25V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Thickness :
558.8μm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
HTS Code :
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
16pF
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Height :
500μm
Series :
GRM
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Depth :
500μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Murata Electronics GRM1555C1E160GZ01D
GRM 16pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1E160GZ01D Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
GRM1555C1E160GZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V