GRM1555C1E151JA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1E151JA01D
Description
CAP CER 150PF 25V C0G/NP0 0402
Capacitance :
150pF
Tape and Reel (TR)
Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Height :
550μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±5%
558.8μm
Murata Electronics GRM1555C1E151JA01D
GRM 150pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)