GRM033R71C331MA01J
Mfr.Part #
GRM033R71C331MA01J
Description
CAP CER MLCC
Package / Case :
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Width :
300μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Tolerance :
20%
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature (Max) :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Rated DC :
16V
Length :
600μm
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
330pF
Multilayer :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height :
0.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Thickness :
300μm
Datasheets
GRM033R71C331MA01J
Murata Electronics GRM033R71C331MA01J
330pF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0201