GRM033R6YA104ME14D
Mfr.Part #
GRM033R6YA104ME14D
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 35V X5R 0201
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
300μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.1μF
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
0201
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X5R
Case Code (Metric) :
0603
Packaging :
Cut Tape (CT)
Weight :
340.194278μg
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
330.2μm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
35V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Width :
0.3mm