GRM033R61C683ME84D
Mfr.Part #
GRM033R61C683ME84D
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 16V X5R 0201
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.068μF
Thickness :
330.2μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
0.6mm
Temperature Coefficient :
X5R
Temperature Characteristics Code :
X5R
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Case Code (Imperial) :
0201
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
300μm
Case Code (Metric) :
0603
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~85°C