GRM033R61C683KE84D
Mfr.Part #
GRM033R61C683KE84D
Description
CAP CER 0.068UF 16V X5R 0201
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
WRAPAROUND
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
0.068μF
Length :
0.6mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Temperature Coefficient :
X5R
Width :
0.3mm
Tolerance :
±10%
Height :
300μm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Voltage - Rated DC :
16V
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Murata Electronics GRM033R61C683KE84D
GRM 0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)