GRM033R61C105ME15D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM033R61C105ME15D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0201
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
16V
Series :
GRM
Temperature Coefficient :
X5R
Capacitance :
1μF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.015 0.39mm
Murata Electronics GRM033R61C105ME15D
GRM 1μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)