GRM033R61C104ME84J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM033R61C104ME84J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 16V X5R 0201
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Weight :
340.194278μg
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.1μF
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
330.2μm
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Length :
0.6mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.3mm
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X5R
Voltage - Rated DC :
16V
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
GRM
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Multilayer :
yes
Tolerance :
±20%