GRM033R61C104ME84D
Mfr.Part #
GRM033R61C104ME84D
Description
CAP CER 0.1UF 16V X5R 0201
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
300μm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
10 Weeks
Weight :
340.194278μg
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
0.1μF
Dielectric Material :
yes
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Length :
0.6mm
Tolerance :
±20%
Width :
0.3mm
Murata Electronics GRM033R61C104ME84D
GRM 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
GRM033R61C104ME84D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM033R61C104ME84D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V