GRM033R61C104KE84D
Mfr.Part #
GRM033R61C104KE84D
Description
CAP CER 0.1UF 16V X5R 0201
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Case Code (Imperial) :
0201
2
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Weight :
340.194278μg
Width :
0.3mm
Capacitance :
0.1μF
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Height :
300μm
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
0.6mm
330.2μm
Case Code (Metric) :
0603
Voltage - Rated DC :
16V
Murata Electronics GRM033R61C104KE84D
GRM 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
GRM033R61C104KE84D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM033R61C104KE84D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V