GRM033R61A562KA01D
Mfr.Part #
GRM033R61A562KA01D
Description
CAP CER 5600PF 10V X5R 0201
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
10V
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Capacitance :
5600pF
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Temperature Characteristics Code :
X5R
Temperature Coefficient :
X5R
GENERAL PURPOSE
Width :
0.3mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
WRAPAROUND
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tape and Reel (TR)
Length :
0.6mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Murata Electronics GRM033R61A562KA01D
GRM 5600pF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)