GRM033R61A153ME84D
Mfr.Part #
GRM033R61A153ME84D
Description
CAP CER 0.015UF 10V X5R 0201
Width :
0.3mm
X5R
JESD-609 Code :
e3
10 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
0603
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
0201
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
0.015µF
Length :
0.6mm
Voltage - Rated DC :
10V
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
300μm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Weight :
340.194278μg
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Murata Electronics GRM033R61A153ME84D
GRM 0.015μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)