GRM033R60J563KE19D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM033R60J563KE19D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.056UF 6.3V X5R 0201
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Thickness :
330.2μm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
GRM
Voltage - Rated DC :
6.3V
Temperature Characteristics Code :
X5R
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Capacitance :
0.056μF
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Height :
300μm
Depth :
300μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X5R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
0603
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
0201
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Murata Electronics GRM033R60J563KE19D
GRM 0.056μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)