GRM033R60J333KE01D
Mfr.Part #
GRM033R60J333KE01D
Description
CAP CER 0.033UF 6.3V X5R 0201
yes
Pbfree Code :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Case Code (Metric) :
0603
Height :
300μm
Capacitance :
0.033µF
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Thickness :
330.2μm
Dissipation Factor :
0.1 %
Termination :
SMD/SMT
Voltage :
6.3V
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Length :
0.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Width :
0.3mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
300μm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Case Code (Imperial) :
0201
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
6.3V
Temperature Coefficient :
X5R
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM033R60J333KE01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Voltage:6.3V, Number of Terminations:2, Package / Case:0201 (0603 Metric), Operating Temperature:-55°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, GRM033R60J333KE01D pinout, GRM033R60J333KE01D datasheet PDF, GRM033R60J333KE01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM033R60J333KE01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM033R60J333KE01D
GRM 0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)