GRM033R60J155ME14D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM033R60J155ME14D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.5UF 6.3V X5R 0201
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Thickness :
330.2μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated DC :
6.3V
Temperature Characteristics Code :
X5R
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1.5μF
Series :
GRM
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Murata Electronics GRM033R60J155ME14D
GRM 1.5μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)