GRM033R60J153KE01D
Mfr.Part #
GRM033R60J153KE01D
Description
CAP CER 0.015UF 6.3V X5R 0201
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
0.015µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material :
Temperature Coefficient :
X5R
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
0.3mm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
yes
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Temperature Characteristics Code :
X5R
ECCN Code :
EAR99
Length :
0.6mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Murata Electronics GRM033R60J153KE01D
GRM 0.015μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)