GRM033R60J105MEA2D
Mfr.Part #
GRM033R60J105MEA2D
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0201
Stock
33
In Stock :
33
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
300μm
Dielectric Material :
Ceramic
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Number of Terminations :
2
Height :
300μm
Case Code (Metric) :
0603
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X5R
Packaging :
Cut Tape (CT)
Case Code (Imperial) :
0201
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1μF
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
6.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage :
6.3V
Thickness :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
340.194278μg
Temperature Characteristics Code :
X5R
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM033R60J105MEA2D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~85°C, Voltage:6.3V, Package / Case:0201 (0603 Metric), GRM033R60J105MEA2D pinout, GRM033R60J105MEA2D datasheet PDF, GRM033R60J105MEA2D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM033R60J105MEA2D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM033R60J105MEA2D
GRM 1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)