GRM033R60J105ME11D
Mfr.Part #
GRM033R60J105ME11D
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0201
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
300μm
Tolerance :
±20%
Dielectric :
X5R
1 (Unlimited)
Length :
600μm
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Voltage - Rated :
6.3V
Capacitance :
1μF
Temperature Coefficient :
X5R
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Murata Electronics GRM033R60J105ME11D
GRM 1μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
GRM033R60J105ME11D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 6.3V - Rated DC.
GRM033R60J105ME11D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V