GRM033R60J104JE19D
Mfr.Part #
GRM033R60J104JE19D
Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0201
Capacitance :
0.1μF
JESD-609 Code :
e3
Series :
GRM
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Thickness :
300μm
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Temperature Characteristics Code :
X5R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
X5R
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
10 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Murata Electronics GRM033R60J104JE19D
GRM 0.1μF Ceramic Capacitor ±5% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
GRM033R60J104JE19D Overview
A program's size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm for this device.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 6.3V, it is capable of operating.
GRM033R60J104JE19D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V