GRM033R60J103KA01D
Mfr.Part #
GRM033R60J103KA01D
Description
CAP CER 10000PF 6.3V X5R 0201
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Width :
0.3mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X5R
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness :
330.2μm
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Length :
0.6mm
Depth :
300μm
Factory Lead Time :
10 Weeks
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
0201
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
10000pF
Termination :
SMD/SMT
2
Height :
300μm
Voltage :
6.3V
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Case Code (Metric) :
0603
Lead Free :
Lead Free
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM033R60J103KA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0201 (0603 Metric), Number of Terminations:2, Voltage:6.3V, GRM033R60J103KA01D pinout, GRM033R60J103KA01D datasheet PDF, GRM033R60J103KA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM033R60J103KA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM033R60J103KA01D
GRM 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)